1.1 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Zelensky bën thirrje për unitet ukrainas pas përçarjes me gjeneralin e lartë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje ukrainasve që të qëndrojnë të bashkuar, disa ditë pasi u shfaq një përçarje midis zyrës së tij dhe komandantit të përgjithshëm të vendit ndërsa lufta me Rusinë po vazhdon.

Udhëheqësi ukrainas, i cili gjithashtu tha se nuk ishte koha e duhur për zgjedhjet e kohës së luftës në një fjalim të hënën vonë, iu lut ukrainasve që të forcojnë vendin dhe të mos tërhiqen në luftime të rrezikshme të brendshme që mund të rrezikojnë përpjekjet e luftë.

“Tani të gjithë duhet të mendojnë për mbrojtjen e vendit tonë. Ne duhet të bashkohemi, të shmangim shthurjen dhe ndarjen në mosmarrëveshje ose përparësi të tjera”, tha ai.

“Nëse nuk ka fitore, nuk do të ketë asnjë vend. Fitorja jonë është e mundur.”

Thirrja e Zelensky erdhi pasi tensionet shpërthyen gjatë fundjavës midis zyrës së presidentit dhe gjeneralit të tij të lartë Valery Zaluzhnyi, i cili e krahasoi gjendjen e fushëbetejës me Rusinë me një ngërç nga Lufta e Parë Botërore, shkruan Reuters

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit