9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

Zbulohet një variant i ri i koronavirusit?

- Advertisement -

Në jug të Francës, 12 persona janë infektuar me një variant të panjohur deri tani të virusit korona, transmetojnë mediat franceze.

Pacienti zero thuhet se është një i kthyer nga Kameruni dhe ekspertët supozojnë se një lloj i ri i mundshëm mund të vijë nga ky vend i Afrikës Qendrore.

Lloji i ri është zbuluar nga ekspertët e Spitalit Universitar në Marsejë dhe është emëruar përkohësisht B.1.640.2.

Në një studim paraprak, ekspertët e qeverisë franceze kanë identifikuar 46 mutacione në variant dhe kanë deklaruar se varianti i ri mund të jetë më ngjitës se lloji origjinal.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit