28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Votimi i Kosovës në KiE, Gochaerenko i ukrainës flet shqip: Kosova është Evropë

- Advertisement -

Deputeti i Ukrainës në Këshillin e Evropës, Oleksiy Gochaerenko, i ka dhënë mbështetje Kosovës për të qenë pjesë e kësaj organizate të rëndësishme ndërkombëtare.

Madje, ai në gjuhën shqipe ka thënë se Kosova është Evropës.

“Dua të përgëzoj Kosovën. e di që do të ketë vendim pozitive. Kosova e meriton 100%. Është moment i madh për krejt ne. Bota e lirë duhet të bashkohet. Tiraninë dhe perandoritë po duan hakmarrje. Putini deshi Perandori Ruse. Shihni çka ndodhi? Shihni çka bën në Ballkan, ku Rusia ku do benzin në zjarr, dhe luftë të madhe. Ne duam hapa kundër kësaj. Sepse ku ka zona gri, është e rrezikshme. Kosova nuk duhet të jetë zonë gri, por pjesë e Evropës. Sepse është Evropë. Ne duhet të ndihmojmë. Serbisë dua t’i them: Ne deshtëm të ecëm me Serbinë si demokraci, por ju kurrë s’do të ndërtoni Perandori Serbi. S’ka më vend për Perandori”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit