22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Vit dëshpërues për Kosovën

- Advertisement -

“Dardanët” e fituan vetëm një ndeshje në kualifikime të Botërorit, qëndruan më mirë në miqësore

Ekipi kombëtar i Kosovës e kaloi një vit dëshpërues.

“Dardanët” bënë paraqitje të zbehta në ndeshjet me peshë.

Ata e regjistruan vetëm një fitore gjatë vitit 2021 në kualifikimet e Botërorit 2022.

Verdhekaltrit e mposhtën Gjeorgjinë në udhëtim në muajin shtator 1:0.

Ndërkohë, Vedat Muriqi me shokë barazuan dy herë me Greqinë me rezultat identik, 1:1.

Ndërkohë, ekipi që u udhëhoq deri në tetor nga Bernard Challandes, i pësoi pesë humbje në eliminatore.

Në muajin mars Kosova u mund nga Suedia 0:3 dhe nga Spanja 1:3.

Më pas, në shtator e mundi Gjeorgjinë si mysafire 1:0 dhe barazoi me Greqinë në shtëpi 1:1.

Kurse, pak ditë më pas u mposht nga Spanja, 0:2.

Në tetor, “Dardanët” i pësuan dy humbje, 0:3 nga Suedia në udhëtim dhe 1:2 nga Gjeorgjia në shtëpi.

E fazën eliminatore e mbyllën në nëntor me ndeshjen ndaj Greqisë, me të cilën barazuan 1:1 në Athinë.

Pra, në kualifikimet e Botërorit të Katarit ata i kishin 1 fitore, 2 barazime e 5 humbje.

Kosova e mbylli vitin me gjashtë ndeshje radhazi pa fitore.

Gjatë vitit, Vedat Muriqi me shokë i zhvilluan edhe disa ndeshje miqësore dhe pjesën dërrmuese të tyre i fituan.

Ata e mposhtën Lituaninë në mars 4:0 e më pas San Marinon 4:1 e Maltën 2:1 në muajin qershor.

Tutje, në të njëjtin muaj, humbën nga Guinea 1:2 dhe e mundën Gambimë, 1:0.

Miqësorja e fundit ishte ajo e muajit nëntor, të cilën e humbën nga Jordania, 0:2.

Pra, Kosova i fitoi katër miqësore gjatë vitit 2021 dhe i humbi dy.

Në total, gjatë vitit, Verdhekaltrit i zhvilluan 14 ndeshje, duke i fituar 5, duke barazuar në dy dhe duke i humbur 7 ndeshje. /GE/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit