19.2 C
New York
Thursday, April 25, 2024

Buy now

Viagra mund të shpëtojë jetët e foshnjeve me sëmundje kritike, zbulojnë shkencëtarët

- Advertisement -

Një studim i ri ka zbuluar se Viagra ka potencialin për të shpëtuar jetën e foshnjeve të porsalindura me sëmundje kritike.

Një ekip shkencëtarësh zbuloi se sildenafil – ose pilula e vogël blu – mund të jetë një zgjidhje e mundshme për të ndihmuar foshnjat të cilave u mungon oksigjeni gjatë shtatzënisë dhe vuajnë nga probleme afatgjata, shkruan The Sun.

Gjendja, e njohur si encefalopati neonatale, ka habitur prej kohësh mjekët me trajtimet për të zgjidhur çështjen shumë të kufizuara.

Por faza e parë e një studimi klinik të bërë në Spitalin e Fëmijëve në Montreal mund të ketë gjetur një zgjidhje.

Rezultatet magjepsëse tregojnë se sildenafil është i sigurt dhe një mjet i dobishëm për të ndihmuar foshnjat që po luftojnë nga mungesa e ajrit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit