25.7 C
New York
Friday, July 19, 2024

Buy now

Vetëvendosje ia jep PDK-së tri drejtori, detaje nga bisedimet për koalicion në Gjilan

- Advertisement -

Lëvizja Vetëvendosje është duke zhvilluar bisedimet me Partinë Demokratike të Kosovës për të arritur një marrëveshje për bashkëqeverisje në Gjilan.

Kështu Vetëvendosje i ka ofruar Partisë Demokratike tre drejtori.

Kështu tha për Klankosova.tv ish-kandidatja e PDK-së për kryetare të Gjilanit Leonora Morina Bunjaku.

Ajo tha se fillimisht PDK i ka kërkuar pesë drejtori dhe njërin nga postet e nënkryetarit ose kryesuesit të Kuvendit Komunal.

Tani sipas saj kërkesa e Partisë Demokratike është katër drejtori dhe kryesuesi.

“Ata na kanë ofruar tri drejtori. Ne fillimisht kemi kërkuar pesë drejtori edhe njërin nga postet e nënkryetarit ose kryesuesit. Në ndërkohë ne kemi lëvizur nga pesë në katër drejtori dhe postin e kryesuesit”.

“Tani jemi në pritje të finalizimit të marrëveshjes për bashkëqeverisje”.

Sot nuk u arrit të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit Komunal të Gjilanit pasi nuk u arrit ujdi mes Vetëvendosjes me 10 asamblistë dhe partive opozitare.

Seanca e radhës është caktuar më datë 7 janar.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit