1.1 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Vazhdojnë negociatat mes Izraelit dhe Hamasit për lirimin e pengjeve

Negociatat mes Izraelit dhe Hamasit, të ndërmjetësuara nga Katari, me qëllim të de-përshkallëzimit në Rripin e Gazës dhe lirimin e pengjeve, vazhduan sot të shtunën, pavarësisht operacioneve izraelite në enklavën palestineze.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit, Majed Al Ansari tha se palët e përfshira në negociatat për lirimin e pengjeve po shqyrtojnë një marrëveshje shkëmbimi të të burgosurve. Negociatat nuk janë prishur, por po vazhdojnë “me një ritëm më të ngadaltë” se ditët e mëparshme, sipas tij, i cili vuri në dukje se trajtimi i çështjes së pengjeve nga Hamasi po zhvillohet në një mënyrë kaotike.

“Bisedimet po vazhdojnë me të gjitha palët për t’u siguruar që ne të arrijmë një marrëveshje dhe shpresojmë të kemi sukses,” tha Al-Ansari, duke shtuar se zgjerimi i aktivitetit ushtarak izraelit në Gaza e bën këtë të vështirë. “Pavarësisht zgjerimit të aktivitetit, Netanyahu iu referua bisedimeve të ndërmjetësimit për një marrëveshje për lirimin e të burgosurve. Një zëdhënës i Hamasit tha pak minuta më parë se ata janë gati për një shkëmbim të burgosurish. Përpjekjet do të bëjnë të mundur udhëheqjen për lirimin e më shumë pengjeve”, sipas tij.

Udhëheqësi i Hamasit thotë se do të vazhdojë me lirimin e pengjeve vetëm nëse të burgosurit palestinezë lirohen nga burgjet izraelite. Megjithatë, theksohet se deri më tani janë liruar vetëm katër pengje të Hamasit.

Organizata islamike palestineze, ndërkohë që vazhdojnë konsultimet e zyrtarëve të Hamasit me Moskën, foli për lirimin e tetë të burgosurve me shtetësi të dyfishtë, izraelite dhe ruse.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit