-0.4 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Ushtria izraelite: Nuk mund ta garantojmë sigurinë e gazetarëve në Gaza

Në një letër drejtuar Reuters dhe AFP, ushtria izraelite tha se nuk mund të garantojë sigurinë e gazetarëve të pranishëm në Rripin e Gazës pasi agjencitë mediatike kërkuan garanci.

“IDF po synon të gjithë aktivitetin ushtarak të Hamasit në të gjithë Gazën”, thuhet në letrën e Forcave Mbrojtëse të Izraelit, duke shtuar se Hamasi qëllimisht vendosi operacione ushtarake “në afërsi të gazetarëve dhe civilëve”.

IDF-ja gjithashtu vuri në dukje se sulmet e saj me intensitet të lartë ndaj objektivave të Hamasit mund të shkaktojnë dëme në ndërtesat përreth dhe se raketat e Hamasit gjithashtu mund të shpërthejnë dhe të vrasin njerëz brenda Gazës.

“Në këto rrethana, ne nuk mund të garantojmë sigurinë e punonjësve tuaj dhe ju nxisim fuqimisht që të merrni të gjitha masat e nevojshme për sigurinë e tyre”, përfundon letra e IDF.

Reuters dhe AFP thanë se ishin shumë të shqetësuar për sigurinë e gazetarëve në Gaza.

“Situata në terren është e tmerrshme dhe mosgatishmëria e IDF-së për të dhënë garanci për sigurinë e stafit tonë kërcënon aftësinë e tyre për të dhënë lajmet në lidhje me këtë konflikt pa frikën se do të plagosen apo vriten”, tha Reuters në një deklaratë në përgjigje të marrjes së letrës ushtarake të Izraelit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit