7.9 C
New York
Saturday, December 2, 2023

Buy now

Ushtria izraelite ndalon veprimtarinë ushtarake në këtë zonë të Gazës

Ushtria izraelite (IDF) njoftoi të dielën rreth një pezullimi të shkurtër të “aktiviteteve ushtarake” në qytetin Rafah, në Rripin jugor të Gazës, për “qëllime humanitare”.

Sipas një zëdhënësi të IDF-së, armëpushimi pritet të zgjasë nga ora nëntë e mëngjesit deri në ora tre të pasdites, raporton CNN.

Në pjesën jugore të qytetit Rafah është kalimi kufitar Rafah midis Gazës dhe Egjiptit – i vetmi vendkalim brenda dhe jashtë Gazës që nuk kontrollohet nga Izraeli, duke e bërë atë opsionin e vetëm për të huajt që përpiqen të largohen nga enklava e rrethuar.

Ndërkohë, ushtria izraelite thotë se kreu operacione ushtarake në dy lagje në qytetin e Gazës për të “identifikuar dhe shkatërruar infrastrukturën dhe asetet e Hamasit”.

“Gjatë operacioneve, ushtarët gjetën rreth 35 hyrje tunelesh, si dhe një numër të madh armësh dhe eliminuan terroristët”, tha IDF në një deklaratë të dielën

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit