7.9 C
New York
Saturday, December 2, 2023

Buy now

Ushtarët e FSK-së trajnohen nga Forcat e Operacioneve Speciale të ShBA-së

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, ka bërë të ditur se një ekip nga Forcat e Operacioneve Speciale të ShBA-së, gjatë tetorit ka ushtruar bashkë me Forcat e Sigurisë së Kosovës (FSK).

Në njoftim është bërë e ditur se Forcat e Operacioneve Speciale të ShBA-së kanë udhëzuar FSK-në për taktikat, teknikat dhe procedurat bazë të këmbësorisë.

“Gjatë gjithë tetorit, një ekip nga Forcat e Operacioneve Speciale të SHBA-së udhëzoi partnerët tanë të FSK-së për taktikat, teknikat dhe procedurat bazë të këmbësorisë”, thuhet në njoftim.

Tutje, është thënë se ShBA është e përkushtuar të mbështesë planin 10-vjeçar të tranzicionit të FSK-së për t’u bërë një forcë profesionale.

“ShBA-ja është e përkushtuar të mbështesë planin 10-vjeçar të tranzicionit të FSK-së për t’u bërë një forcë profesionale, multietnike, ndërmjet NATO-s, mbrojtëse territoriale, subjekt i mbikëqyrjes civile”, thuhet në tutje në njoftim.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit