8.1 C
New York
Friday, April 19, 2024

Buy now

Ursula Von Der Leyen gruaja më e fuqishme në botë, e katërta është Kryeministrja Meloni, pas saj këngëtarja Taylor Swift

- Advertisement -

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi.

Politikanja gjerman, i cili ka mbajtur këtë post që nga viti 2019, përfundoi përpara Presidentes së Bankës Qendrore Evropiane Christine Lagarde, Zëvendës Presidentes së SHBA Kamala Harris dhe Kryeministres italiane Giorgia Meloni, e cila u rendit e katërta.

Von der Leyen, 65 vjeç, është gruaja e parë që shërben në këtë rol, njoftoi Forbes, “i cili është përgjegjës për legjislacionin që prek më shumë se 450 milionë evropianë”.

Në vendin e pestë ishte Taylor Swift, e cila raportohet se ka fituar 850 milionë dollarë (673 milionë £) nga turneu i saj botëror i Eras, i cili ka thyer rekord, sipas Shoqatës së Udhëtimit të SHBA.

Këngëtarja, 33 vjeç, u bë miliardere në këtë proces dhe mbushi arkat e shteteve të SHBA-së deri në 5 miliardë dollarë (4 miliardë paund).

Swift, e cila u ngjit nga vendi i 79-të vitin e kaluar, përfundoi shumë përpara këngëtares së radhës në listë, Beyonce, në vendin e 36-të, ndërsa Rihanna ishte e 76-ta.

Ish-prezantuesja e talk show-t, e kthyer në pronare të medias, Oprah Winfrey, doli e 31-ta.

Filantropistja Melinda Gates është e 10-ta, ndërsa kandidatja britanike me vendin më të lartë është shefja ekzekutive e GlaxoSmithKlein, Emma Walmsley, e cila është e 15-ta.

Zonja Walmsley u bë gruaja e parë që drejtoi një kompani të madhe farmaceutike kur u emërua në vitin 2017.

Më i larti është CEO i Aviva, Amanda Blanc, në vendin e 40-të.

Përbërja e listës pasqyron atë që Forbes e quan “pamje komplekse e ndikimit të grave në një botë të paqëndrueshme”.

Në fillim të këtij viti, botuesi amerikan tha, “udhëheqësit politikë Sanna Marin, Jacinda Ardern dhe Nicola Sturgeon ose humbën ose hoqën dorë nga punët e tyre duke mbikëqyrur Finlandën, Zelandën e Re dhe Skocinë.

“Susan Wojcicki dha dorëheqjen si CEO e YouTube pas nëntë vitesh në krye”.

“Po ashtu edhe Martina Merz, shefja ekzekutive e konglomeratit gjerman Thyssenkrupp”.

“Secili prej tyre u zëvendësua nga një burrë”, tha Forbes.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit