13.2 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Ukraina pritet të marrë raketat me rreze të gjatë Boeing nga ShBA-ja

Pas testimit të suksesshëm në SHBA, Ukraina do të marrë së shpejti grupin e parë të madh të raketave me rreze të gjatë të prodhuar nga Boeing,

Ky është një hap premtues që Ukraina thellohet edhe më shumë në territorin e kontrolluar nga Rusia.

Ata mund të mbërrijnë “në fushën e betejës” sa më shpejt që të mërkurën, raportoi Politico.

Ukraina ka nevojë për bomba me diametër të vogël të lëshuar nga Boeing nga toka, për të shtuar numrin e kufizuar të raketave të Sistemit Raketor Taktik të Ushtrisë (ATACMS) me rreze 100 miljesh që SHBA ka dërguar.

Bomba rrëshqitëse do t’i lejojë ushtrisë së Ukrainës të godasë objektivat në dyfishin e distancës së arritshme nga raketat që ajo lëshon tani nga Sistemi i Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë të furnizuar nga ShBA-ja (HIMARS) dhe mund të detyrojë Rusinë të lëvizë furnizimet edhe më larg nga vijat e frontit.

Testet e GLSDB-së së sapondërtuar ndodhën më 16 janar në poligonin e testimit të bazës ajrore Eglin në Florida, i tha Reuters. Njerëzit e informuar për testin thanë se gjashtë raketa u hodhën si pjesë e testit herët në mëngjes mbi Gjirin e Meksikës, shkruan Reuters.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit