-0.8 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Ukraina hedh në erë hekurudhën Rusi-Kinë

Shërbimet e sigurisë së Kievit sabotuan një lidhje të madhe hekurudhore midis Rusisë dhe Kinës, sipas zyrtarëve ukrainas.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) shkaktoi disa shpërthime brenda tunelit Severomuysky të autostradës Baikal-Amur në Buryatia, Rusi, i cili përdoret për të furnizuar ushtrinë e Moskës.

Katër mjete shpërthyese shpërthyen teksa një tren mallrash po lëvizte brenda tunelit. Më vonë, një tren tjetër u hodh në erë, i cili shkatërroi katër vagonë, raporton The Independent.

“Kjo është e vetmja lidhje serioze hekurudhore midis Federatës Ruse dhe Kinës. Dhe aktualisht, kjo rrugë, të cilën Rusia e përdor, duke përfshirë furnizimet ushtarake, është e paralizuar”, tha zyrtari për Politico.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit