28.9 C
New York
Thursday, June 13, 2024

Buy now

Udhëheqësi i opozitës izraelite i kërkon Netanyahut të nënshkruajë marrëveshjen për armëpushim në Gaza

- Advertisement -

Udhëheqësi i opozitës izraelite, Yair Lapid i ka bërë thirrje Benjamin Netanyahut që të marrë marrëveshjen e armëpushimit të vendosur nga SHBA mbrëmë.

“Qeveria izraelite nuk mund të injorojë fjalimin domethënës të Presidentit Biden. Ka një marrëveshje në tavolinë dhe duhet bërë”, tha Lapid.

Në mënyrë domethënëse, ai sugjeroi gjithashtu se do të ndihmonte për të mbështetur qeverinë nëse Netanyahu përballet me kundërshtimin e politikanëve të ekstremit të djathtë.

Ekspertët kanë thënë se Netanyahu ka frikë se nëse ai nuk mund të shpallë një fitore në Gaza dhe në vend të kësaj merr një marrëveshje armëpushimi, ai potencialisht mund të përballet me kolapsin e qeverisë së tij.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit