28.3 C
New York
Thursday, June 13, 2024

Buy now

Turqia do të vendosë tarifa shtesë prej 40% për të gjitha automjetet e importuara nga Kina

- Advertisement -

Turqia do të rrisë tarifat për të gjitha kategoritë e automjeteve të importuara nga Kina me 40% në një përpjekje për të frenuar importet kineze dhe për të ulur deficitin e llogarisë korente.

Shuma shtesë që do t’u ngarkohet modeleve kineze do të jetë së paku 7000 dollarë, sipas një vendimi presidencial të botuar në Faqen Zyrtare. Vendimi do të hyjë në fuqi pas 30 ditësh.

Kina po përballet me presione në rritje tregtare në mbarë botën për shkak të vëllimit të lartë të makinave të pastra elektrike dhe llojeve të tjera të automjeteve që ajo eksporton. Shumë vende pretendojnë se makinat kineze tërësisht elektrike dhe llojet e tjera të automjeteve subvencionohen shumë nga Pekini për të mbështetur ekonominë kineze, raporton Reuters.

Komisioni Evropian pritet të njoftojë javën e ardhshme nëse do të vendosë tarifa shtesë të përkohshme për makinat e importuara kineze tërësisht elektrike.

Turqia kishte rritur taksat doganore për automjetet elektrike kineze në vitin 2023 për të mbështetur automjetin e parë EV të prodhuar në vend, nga marka Togg.

Prodhuesi turk i automjeteve elektrike Togg po zgjeron gamën e tij dhe planifikon të nisë në Gjermani në fund të vitit 2024.

Megjithatë, Turqia është në bisedime “të avancuara” me prodhuesit kinezë të makinave BYD dhe Chery për të ndërtuar fabrika në Turqi që do të prodhojnë makina elektrike nga gama e dy markave kineze.

 “Do të vendoset një taksë shtesë për importin e automjeteve të pasagjerëve konvencionale dhe hibride nga Kina për të rritur çmimin e tyre të shitjes dhe për të mbrojtur pjesën në rënie të prodhimit vendas,” njoftoi ministria e tregtisë e Turqisë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit