24.8 C
New York
Friday, May 24, 2024

Buy now

Trump rikthehet në gjyq

- Advertisement -

Donald Trump do të kthehet të enjten në një sallë gjyqi të qytetit të Nju Jorkut, pas një dite pushimi në gjyqin e tij historik.

Procesi i zgjedhjes së 12 anëtarëve të jurisë plus gjashtë zëvendës është duke u zhvilluar. Shtatë janë zgjedhur deri më tani nga qindra prej tyre, njofton BBC.

Në gjyqin e parë penal të një ish-presidenti amerikan, Trump akuzohet për falsifikim të të dhënave të biznesit. Ai mohon çdo keqbërje.

Nëse ai dëshmon, ai mund të përballet me pyetje në lidhje me humbjet e fundit në raste të tjera.

Prokurori i Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, i cili drejton çështjen, thotë se do të pyesë për humbjet ligjore të Trump për të sulmuar besueshmërinë e tij.

Një dosje gjyqësore e bërë publike të mërkurën tregon se Bragg synon të marrë në pyetje Trumpin në lidhje me humbjen e tij në gjyqin e mashtrimit civil në Nju Jork, në të cilin ai u ndëshkua me një dënim financiar gati gjysmë miliardë dollarësh.

Trump ka mohuar akuzat kundër tij në atë rast dhe po apelon vendimin.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit