7.9 C
New York
Saturday, December 2, 2023

Buy now

Trenat në Zvicër shumë të ngrohtë, ankohen udhëtarët

Udhëtarët janë të mërzitur për temperaturat në trenat që janë shumë të ngrohtë.

Aktualisht është 22 gradë në trenat SBB. Jo të gjithë pasagjerët mendojnë se kjo është e mrekullueshme.

Ndërkohë që temperaturat jashtë po bien, pjesa e brendshme po ngrohet – përfshirë edhe në trena. Por për disa udhëtarë kjo është e pakëndshme, siç thanë ata për 20 Minutes.

“Unë marr S-Bahn nga Winterthur në Cyrih çdo mëngjes. Kur hipem në trenin e mbushur me njerëz, më takon një mur i ngrohtë dhe i mbytur dhe nuk ka vend për të marrë frymë”, thotë një udhëtar.

Ai nuk e kupton pse duhet të ngrohesh fare:

“Shumica e udhëtarëve kanë një xhaketë gjithsesi”. Ai gjithashtu vuri re se temperatura në trena ishte më e ulët vitin e kaluar: “Ishte më ftohtë dhe udhëtimi ishte shumë më i këndshëm. Do të doja të ishte sërish kështu”.

Faktorët e jashtëm mund të ndikojnë në temperaturën

Sipas SBB, temperatura është ulur përkohësisht në 20 gradë dimrin e kaluar. Temperatura sivjet është sërish në 22 gradë, transmeton albinfo.ch. Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se faktorët e jashtëm mund të ndikojnë në temperaturën në ndarjen e pasagjerëve.

“Ajri i ftohtë hyn në makinë sa herë hapet dera. Në një ditë të bukur dimri, pjesa e brendshme e makinës ngrohet shpejt nga rrezet e diellit”, shpjegon zëdhënësi Moritz Weisskopf.

Numri i pasagjerëve në një makinë gjithashtu ka një ndikim në temperaturën. Prandaj, luhatjet e lehta të temperaturës janë normale. Ka reagime të rregullta për ngrohjen e trenave – pavarësisht nga rregullimet e bëra. “Disa nga pasagjerët e mirëpresin temperaturën aktuale ose do të dëshironin që temperaturat të ishin pak më të ulëta, pjesa tjetër do të donte një temperaturë më të lartë ose do të kërkonte që ajrimi të ishte shumë i fortë. Perceptimi i temperaturës është shumë individual”, thotë Weisskopf.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit