25.6 C
New York
Wednesday, October 4, 2023

Buy now

Trazirat në Kongresin e Brazilit, dënohet me 17 vjet burg një nga mbështetësit e Bolsonaro

Gjykata e Lartë e Brazilit dënoi sot me 17 vjet burg një prej të arrestuarve për trazirat e shkaktuara nga mbështetësit e ish-presidentit të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro në kryeqytetin Brasilia janarin e kaluar.

Me 8 vota pro kundër 3 kundër, “Aesio Lucio Costa Pereira dënohet me 17 vite burg”, deklaroi kryetarja e Gjykatës së Lartë, Rosa Weber.

Gjyqtarë të tjerë thanë se rebelët donin të “vinin Brasilia nën rrethim” dhe “të bindin ushtrinë të marrë pjesë në një grusht shteti”. Trazirat në Brasilia të kujtonin sulmin nga mbështetësit e Donald Trump në Kapitolin e SHBA më 6 janar 2021.

Ish-nëpunësi civil 51-vjeçar nga Sao Paulo ishte në mesin e Bolsonaros që përmbytën qendrën e kryeqytetit brazilian dhe filluan sulmet ndaj ndërtesave publike, duke përfshirë Pallatin Presidencial, Kongresin dhe Gjykatën e Lartë, një javë pasi Presidenti Luis Inacio Lula ishte i betuar.

Në një video të shfaqur gjatë seancës, Aesio Lucio Costa Pereira mund të shihet brenda një dhome të Senatit duke festuar pushtimin, i veshur me një bluzë me mesazhin “ndërhyrje ushtarake”.

Ai u shpall fajtor për dëmtim të pronës publike, pjesëmarrje në një përpjekje për grusht shteti dhe shoqërim me një organizatë kriminale.

Së shpejti do të vijojnë gjykimet e tre të pandehurve të tjerë, të moshës 24 deri në 52 vjeç. Gjithsej 232 persona të arrestuar po përballen me dënime me shumë vite burg për përfshirjen e tyre në incidentet e 8 janarit në Brasilia.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit