21.3 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Trazirat e Kapitolit: Një vit pas, Bideni do ta fajësojë Trumpin për ‘masakrën’ e krijuar aty

- Advertisement -

Presidenti amerikan, Joe Biden, do ta fajësojë Donald Trump për trazirat e Kapitolit të SHBA-së, teksa  shënon përvjetorin e sulmit në selinë e demokracisë amerikane.

Duke folur në Kongres, Biden do të thotë se paraardhësi i tij mban “përgjegjësi të veçantë” për “kaosin dhe masakrën”, tha zëdhënësja Jen Psaki.

Hetuesit deri më tani kanë arrestuar 725 të dyshuar në lidhje me sulmin.

Mbështetësit e Trumpit sulmuan ndërtesën kur Kongresi po mblidhej për të vërtetuar fitoren e Biden në zgjedhjet presidenciale.

Imazhet e ligjvënësve amerikanë të strukur nga turma në galerinë e Dhomës së Përfaqësuesve në atë pasdite të 6 janarit 2021 tronditën botën.

Trump u kishte kërkuar protestuesve në një tubim jashtë Shtëpisë së Bardhë para kësaj që të marshonin “në mënyrë paqësore” drejt Kongresit, por ai gjithashtu i nxiti ata të “luftonin” dhe nxiti turmën me pretendime të pabazuara për mashtrim masiv të votuesve në zgjedhjet që sapo i pati humbur .

Ish-presidenti amerikan kishte planifikuar të mbante një konferencë për shtyp sot nga shtëpia e tij turistike në Palm Beach të Floridës, por e anuloi ngjarjen pasi ndihmësit thuhet se e paralajmëruan për mbulim negativ të shtypit.

Zëdhënësi i Trump, Taylor Budowich, tha se nuk ishte “e habitshme” që Biden do ta kalonte ditën “duke u përpjekur të përçajë më tej kombin amerikan” në një përpjekje për të shpërqendruar votuesit nga inflacioni në rritje dhe krimi dhe mbylljet e shkollave për shkak të koronavirusit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit