-1.4 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Toyota rikthen modelin e famshëm Celica

Artikujt e fundit të botuar në revistën Toyota Times i kushtohen shekullit të ri dhe luksoz SUV, por një postim që do të tërheqë entuziastët i kushtohet makinave sportive. Ish-presidenti dhe CEO Akio Toyoda la të kuptohet për rikthimin e mundshëm të Celica-s, i përfolur prej kohësh.

Biznesmeni 67-vjeçar pranoi se i bëri një kërkesë zyrtarëve më të lartë të Toyota-s për të ringjallur modelin Celica. Toyota la të kuptohet në një mënyrë interesante se kthimi i makinës sportive është me të vërtetë i mundur duke lidhur dy legjenda në këtë histori – ish-asin e rally Juhu Kankkunen dhe coupe legjendar Toyota.

Akio Toyoda nuk është personi i parë i rëndësishëm në kompani që është entuziast për idenë e kthimit të Celica. Në fillim të këtij viti, gjithashtu gjatë një prej mitingjeve të këtij sezoni, presidenti i Toyota-s Tsuneji Sato u tha mediave se do të dëshironte të shihte gjithashtu modelin e gjeneratës së tetë të Celica-s.

Celica e re ka kohë që ka pritur të kthehet, duke pasur parasysh se modeli është tërhequr në vitin 2006 kur gjenerata “T230” doli në pension. Do të ishte interesante të shihet se ku do të futet Celica e ardhshme në formacionin e Toyota-s dhe nëse do të ketë një motor me djegie të brendshme apo ndonjë alternativë, duke qenë se ka gjithnjë e më pak kohë për makinat sportive me motorë SUS.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit