1.1 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Testimet e syrit mund të paralajmërojnë çrregullimet mendore

Një testim i thjeshtë i syve mund të ndihmojë që të parashikoni rrezikun për zhvillimin e çrregullimeve mendore.

Këto testime zakonisht zhvillohen për të shikuar shenjat e hershme të problemeve me sy, duke analizuar indet prapa syrit-retinën.

Tani shkencëtarët kanë gjetur se personat me retinë më të hollë kanë më shumë gjasë që të kenë probleme me memorien dhe arsyen.

Hulumtuesit besojnë se testimet mund të përdorën për të shikuar shenjat e hershme për çrregullime mendore.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit