9.9 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Teknika kur nuk ju zë gjumi

- Advertisement -

Nëse qumështi i ngrohtë, dushi apo leximi i librit nuk jua sjell gjumin, atëherë ka edhe një teknikë tjetër që ia vlen ta provoni.

Ajo njihet si teknika 4-7-8 dhe sipas raportimeve pretendohet t’ju vërë në gjumë brenda 60 sekondave.

Gjithçka duhet të bëni është shumë e thjeshtë:

– merrni frymë me hundë për 4 sekonda

– mbajeni frymën 7 sekonda

– lëshojeni frymën me gojë për 8 sekonda

“Daily Mail” thotë se këto duhet të përsëriten 3 – 4 herë.

Kjo teknikë i mbush me oksigjen mushkëritë duke qetësuar sistemit nervor.

Teknika është zhvilluar nga mjeku amerikan Adrew Weill, i cili pretendon se këto veprime janë të dobishme edhe për personat që përballen me ankth.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit