9.3 C
New York
Saturday, April 13, 2024

Buy now

Sveçla ‘përgënjeshtron’ Escobarin: Me SHBA-në kemi komunikim dhe raporte të mira

- Advertisement -

Ditë më parë i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Përendimor, Gabrel Escobar ka deklaruar se bashkëpunimi i tij me qeverinë e Albin Kurtit është i vështirë.

Ndërkaq, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka deklaruar krejtësisht të kundërtën. Ai ka thënë se “marrëdhënia me SHBA-BE është shumë e mirë, për shkak se palët ndajnë vlera të njëjta”.

 “Kemi komunikim dhe raporte të mira me SHBA-BE, duam të bëhemi pjesë e Evropës, e NATO, nuk kemi dallim në sistemin e vlerave, dallimi ku ne i kemi janë realisht ne mendojmë se qasja e tyre në raport me Serbinë është gabim, tolerimi i sjelljes kriminale të regjimit të Serbisë dhe satelitëve të tyre në Bosnje dhe Kosovë dhe influencës destruktive në rajon i inkurajon ato të jenë edhe më të egër”, u shpreh Sveçla gjatë një interviste.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit