-0.4 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Superkompjuteri parashikon trajnerin e ardhshëm të Liverpoolit, tre fitues të Ligës së Kampionëve luftojnë për vendin e Kloppit

Muajin e kaluar, Klopp bëri njoftimin befasues se do të largohej nga posti i trajnerit të Liverpoolit në fund të sezonit.

Trajneri gjerman mori drejtimin në Anfield në vitin 2015, dhe në nëntë vjet që nga ajo kohë e ka udhëhequr klubin drejt triumfit në Ligën Premier, Ligën e Kampionëve dhe Kupën FA.

Megjithatë, pavarësisht se ka krijuar një lidhje të ngushtë me tifozët e Reds dhe qytetin, 56-vjeçari pranoi se po lodhet dhe i duhet pak kohë larg menaxhimit të futbollit.

Njoftimi i largimit të Klopp ndezi shumë thashetheme se kush mund ta zëvendësojë atë në Anfield, me disa emra të mëdhenj të lidhur me këtë punë.

Tani, një superkompjuter ka identifikuar pesë kandidatët më të përshtatshëm, dhe tre prej tyre tashmë kanë fituar Ligën e Kampionëve.

TransferRoom ka prodhuar një mjet të quajtur CoachFinder, që i ndihmon klubet të identifikojnë kandidatët më të mirë për trajner. Ai u jep klubeve qasje në ‘analitikë gjithëpërfshirëse që tregojnë ndikimin e trajnerit si në fushë ashtu edhe jashtë saj, duke përfshirë vlerësimin e ekipit, qëllimet dhe vlerën e skuadrës’.

Platforma e konsideron Kloppin si trajnerin e dytë më të mirë në lojë pas Pep Guardiolës, kështu që vetëm më të mirët do ta bëjnë këtë.

Duke përdorur një vlerësim të përshtatshmërisë, kandidatët kryesorë janë identifikuar bazuar në menaxhimin e skuadrës, përputhshmërinë e stilit të lojës dhe përvojën.

TransferRoom i ka dhënë Luciano Spallettit një vlerësim të përshtatshmërisë prej 93%, duke e shënuar atë si kandidatin ideal. Ai aktualisht është trajner i kombëtares italiane dhe sezonin e kaluar udhëhoqi Napolin drejt titullit të parë të Serie A në 33 vjet.

Më pas në listë është ish-trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane me një rezultat prej 92%. I konsideruar si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, tre triumfet e tij radhazi në Ligën e Kampionëve me Los Blancos me siguri do t’i japin atij një vend edhe në ‘sallën e famës’ menaxheriale.

Trajneri aktual i Paris Saint-Germain, Luis Enrique e udhëhoqi Barcelonën drejt lavdisë së Ligës së Kampionëve në vitin 2015, dhe gjithashtu ka një rezultat prej 92%.

Julen Lopetegui ka një vlerësim të përshtatshmërisë prej 89%, pavarësisht se është pa punë që nga largimi nga Wolves gushtin e kaluar.

Menaxheri katër herë fitues i Ligës së Kampionëve, Carlo Ancelotti, mbyll top pesëshen me rezultatin 88%.

Një mungesë e dukshme nga lista është ish-mesfushori i Liverpoolit, Xabi Alonso. Ai është ndër favoritët për të zëvendësuar Klopp, pasi e ka kthyer Bayer Leverkusen në sfidues për titullin e Bundesligës këtë sezon.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit