27.1 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Sulm ukrainas në një depo nafte në Rusi, vriten tre persona

- Advertisement -

Zyrtarët e mbështetur nga Rusia në rajonin e uzurpuar lindor të Ukrainës, Luhansk, thonë se tre njerëz u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën si pasojë e një sulmi nga forcat ukrainase në një depo nafte në qytezën Rovenki mbrëmjen e 10 majit.

Radio Evropa e Lirë (REL) nuk ka mundur t’i vërtetojë në mënyrë të pavarur raportimet ruse, në të cilat citohen liderja separatiste rajonale, Natalia Pashchenko, dhe guvernatori i emëruar nga Moska, Leonid Pasechnik.

Ky ishte sulmi i dytë i raportuar në një depo nafte në Luhansk në tre ditët e fundit, për të cilat Pasechnik ka thënë se janë kryer me raketa me rreze të gjata veprimi, të njohura si ATACMS, me të cilat SHBA-ja e ka furnizuar Ukrainën, por ai ka dështuar të japë dëshmi për këtë.

Nga sulmi i mëparshëm në qytetin e Luhanskut u plagosën pesë persona.

Ndërkohë, guvernatori i rajonit jugperëndimor të Rusisë, Belgorod, Vyacheslav Gladkov tha më 11 maj se disa fshatra janë sulmuar nga forcat ukrainase, ku u dëmtuan dhjetëra shtëpi dhe u plagosën tetë njerëz.

Gladkov tha se pesë prej të plagosurve u dërguan në spital. Pesë fshatra mbetën pa rrymë.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se nëntë dronë dhe 21 raketa u rrëzuan mbi Belgorod dhe se shtatë dronë të tjerë u interceptuan mbi rajonet Kursk dhe Volgograd.

REL-i nuk ka mundur t’i konfirmojë në mënyrë të pavarur këto raportime./REL

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit