12.2 C
New York
Sunday, June 4, 2023

Buy now

Sulm i rrallë me thikë e armë në Japoni

Një sulm i rrallë me të shtëna me thikë në Japoni la tre persona të vdekur, duke përfshirë dy oficerë policie.

Policia thuhet se mori një telefonatë me raporte se një “burrë goditi me thikë një grua”, tha një zyrtar i policisë së qytetit Nakano për CNN.

Tutje siç raportohet burri qëlloi duke goditur katër persona, përpara se të largohej nga vendi i ngjarjes dhe të barrikadohej në një ndërtesë.

I dyshuari për rastin mbante një kapele kamuflazhi, sipër dhe fund me syze dielli dhe maskë.

Dhuna me armë është jashtëzakonisht e rrallë në Japoni, një vend me 125 milionë banorë.

Japonia ka një nga normat më të ulëta të krimeve me armë në botë për shkak të ligjeve të saj jashtëzakonisht të rrepta për kontrollin e armëve.

Megjithatë, Japonia u trondit nga një të shtëna vitin e kaluar që bëri jehonë në mbarë botën.

Shinzo Abe, kryeministri më jetëgjatë i vendit, u qëllua për vdekje gjatë një fjalimi të fushatës në Nara në korrik.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit