34.4 C
New York
Friday, June 21, 2024

Buy now

Studim: Prindërit nuk bëjnë gjumë të mjaftueshëm gjashtë vjet pas lindjes së fëmijës

- Advertisement -

Të rriturit preferohet që të bëjnë 7 deri 9 orë gjumë çdo natë, sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit.

Por kjo gjë bëhet pothuajse e pamundur kur bëhen prindër, kjo pasi të porsalindurit i mbajnë nënat dhe baballarët zgjuar gjatë gjithë natës, gjumi i pamjaftueshëm mund të jetë shumë i lodhshëm si emocionalisht ashtu edhe fizikisht. Prandaj është më mirë të dimë të paktën për disa nga vështirësitë në fillim, për të qenë në gjendje të kaloni nëpër këtë udhëtim magjik me lehtësi maksimale.

Është e qartë se të gjithë prindërit e rinj janë të vetëdijshëm se do të duhet të harrojnë ëmbëlsinë e fjetjes gjatë natës kur vjen fëmija. Por ndonjëherë ata besojnë se kjo nuk do të zgjasë për shumë kohë dhe se ata do të marrin më shumë gjumë kur fëmija i tyre të rritet. Por, çka nëse do t’ju themi se do të keni më pak gjumë për rreth 6 vjet pas lindjes së fëmijës?

Studiuesit mblodhën të dhëna gjumi për 4,659 prindër nga 2008 në 2015, nënat dhe baballarët vlerësuan kënaqësinë e tyre të gjumit në një shkallë prej 0 deri në 10, si dhe raportuan vazhdimisht kohëzgjatjen e gjumit të tyre.

Rezultatet tregojnë se gjatë 3 muajve të parë të lindjes, nënat flenë mesatarisht një orë më pak se më parë. Ndoshta pa dyshim, baballarët priren të flenë më shumë se gratë e tyre, por gjithashtu humbasin rreth 15 minuta pushim natën. 6 vjet pas lindjes, nënat flenë 20 minuta më pak, dhe baballarët ende nuk i marrin 15 minutat e tyre prapa. Të dy prindërit gjithashtu konfirmojnë një ulje të cilësisë së tyre të gjumit.

Dr. Sakari Lemola, autor i studimit, theksoi se ata nuk presin të zbulojnë se gjumi kthehet si më parë as 6 vjet pas lindjes.

Një vëzhgim kureshtar është bërë gjatë rrjedhës së hulumtimit, prindërit nuk humbin më shumë gjumë nëse vendosin të kenë më shumë fëmijë. Gjumi i nënave që kanë lindur fëmijën e dytë, rimëkëmbet në nivelet që kishin para shtatzënisë së tyre të re kjo ndodh sepse cilësia dhe kohëzgjatja e tij janë tashmë më të këqija për shkak të ndikimit të fëmijës së parë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit