11.2 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

Studim: Agjërimi mund t’ju mbrojë nga Alzheimeri

Agjërimi potencialisht mund të shmangë Alzheimerin, sugjeruan studiuesit sot.

Shkencëtarët e Universitetit të Kembrixhit pranuan se ishte ende ‘shumë herët’ për të provuar teorinë e tyre.

Por ata e quajtën atë një ‘ide tërheqëse’, bazuar në prova të reja që tregojnë se agjërimi mund të frenojë inflamacionin brenda trupit.

Inflamacioni është përgjigja natyrale e trupit ndaj infeksionit ose lëndimit. Megjithatë, inflamacioni kronik, kur trupi shkarkon qelizat inflamatore pa ndonjë arsye të dukshme, është lidhur me gjendjet duke përfshirë Alzheimer, Parkinson dhe diabetin e tipit 2.

Kjo vjen pasi këtë javë u zbulua se Rishi Sunak agjëron për 36 orë në javë.

Kryeministri, një i vetë-rrëfyer i varur nga Coca-Cola, e mendon atë si një ‘disiplinë të rëndësishme’ që e lejon atë të luftojë ‘dobësinë e tij për gjërat me sheqer’.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit