30.1 C
New York
Saturday, June 22, 2024

Buy now

Stoltenberg: Rusia nuk përbën kërcënim aktual ushtarak për NATO-n

- Advertisement -

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe presidenti finlandez, Alexander Stubb, kanë siguruar aleatët se Rusia nuk përbën kërcënim aktual ushtarak për bllokun transatlantik.

Megjithatë, gjatë një paraqitjeje të përbashkët në Helsinki, Finlandë, të enjten, ata paralajmëruan se shtetet e NATO-s duhet të mbështesin Ukrainën dhe ushtritë e tyre për të penguar çdo agresion të ardhshëm nga Moska.

“Ne nuk shohim ndonjë kërcënim të afërt ushtarak kundër ndonjë aleati të NATO-s”, u tha Stoltenberg gazetarëve në pallatin presidencial në kryeqytet.

“Rusia është më se e preokupuar me luftën kundër Ukrainës”, shtoi ai, duke vënë në dukje se Moska ka ridislokuar shumë nga forcat e saj të vendosura tradicionalisht përgjatë kufijve të NATO-s në fushëbetejë të Ukrainës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit