11.3 C
New York
Wednesday, April 24, 2024

Buy now

Stoltenberg: Kur të përfundojë lufta, Ukraina do të jetë anëtare e NATO-s

- Advertisement -

Kur të përfundojë lufta, Ukraina do të jetë anëtare e NATO-s. Kështu deklaroi sekretari i përgjithshëm i aleancës në një konferencë në fund të takimit të parë të ministrave të Jashtëm të aleancës.

“Të gjithë aleatët pajtohen që Ukraina do të bëhet anëtare. Të gjithë aleatët bien dakord për nevojën për të vazhduar afrimin e Ukrainës drejt anëtarësimit në NATO. Ne morëm vendime të rëndësishme vitin e kaluar, ne po i zbatojmë ato tani me heqjen e Planit të Veprimit të Anëtarësimit, ne nuk duhet prezantojmë diçka që është si një lloj procesi me dy ose dy hapa.

Mendoj se është shumë e rëndësishme të mbahet procesi me një hap që Ukraina të bëhet anëtare, duke eliminuar kërkesat e Planit të Veprimit të Anëtarësimit dhe për rrjedhojë duke siguruar që kur lëshohet një ftesë, është e barabartë me anëtarësimin siç është në NATO”, u shpreh Stoltenberg.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit