16 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Sot ditë zie në Kosovë në kujtim të të gjitha grave dhe vajzave të vrara

- Advertisement -

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, dje ka urdhëruar që sot në Kosovë të jetë ditë zie.

Shpallja e zisë u bë pas rastit të vrasjes së një gruaje dje nga bashkëshorti i saj në Pejë.

“Shpallet zija shtetërore në tërë territorin e Kosovës, në kujtim të të gjitha grave dhe vajzave të vrara në Kosovë si rezultat i dhunës në baza gjinore”, thuhet në vendimin e Osmanit.

Vrasja e gruas dje ishte rasti i dytë brenda pesë ditëve në Kosovë që bashkëshortët vrasinë gratë e tyre.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit