0.2 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Sondazhi: Mbi 90% e palestinezëve thonë se bashkëjetesa me izraelitët është e pamundur

Një sondazh i Botës Arabe për Kërkim dhe Zhvillim me bazë në Ramallah ka zbuluar se 98 për qind e palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës nuk do ta falin dhe nuk do ta harrojnë sulmin e Izraelit në enklavën e rrethuar bregdetare.

Sipas sondazhit, 65 për qind e të anketuarve e perceptuan luftën si një shënjestër e të gjithë palestinezëve, ndërsa vetëm 18 për qind e thanë atë si një luftë midis Izraelit dhe Hamasit.

75 për qind mbështetën deri diku sulmet e 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit, ndërsa 22 përqind prisnin një kthim të Autoritetit Palestinez (PA) në Gaza pas luftës.

Ndër të tjera, 68 përqind thanë se mbështetja e tyre për një zgjidhje me dy shtete të konfliktit ka rënë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit