1.2 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Si të tërhiqni miq të rinj si me magnet, 10 këshilla

Nuk ka asgjë më të mirë se të takosh njerëz të rinj që na mbushin me energji dhe na tregojnë një tjetër perspektivë të jetës. Sot dëshirojmë të ndajmë 10 këshilla të thjeshta që do t’ju ndihmojnë të tërheqni miq të rinj.

Mos supozoni shumë – Po, ne shpesh mendojmë se mund të mos jemi mjaft të sjellshëm ose qesharak me të tjerët. Lajmi i mirë është se gjithçka është në kokën tuaj – njerëzit janë më pranues sesa mendoni.

Mos kini frikë – Takimi me njerëz të rinj shpesh mund të jetë një përvojë e frikshme. Sa më shumë të përpiqeni të jeni argëtues dhe një bashkëbisedues i mirë, aq më pak do të jeni, prandaj jini gjithmonë vetvetja.

Hidhni një hap të vogël – Nëse nuk keni ende besim të mjaftueshëm për të takuar shumë njerëz, filloni me diçka të thjeshtë: bisedoni me dikë të ri në punë për të trajnuar aftësitë tuaja sociale. Edhe një posturë truporë e hapur mund të jetë një hap i vogël.

Duhet të dalësh – Mirë. Jeni gati të shoqëroheni. Tani ku janë të gjithë njerëzit e rinj? Ju patjetër duhet të dilni: shkoni në kurse, grupe dhe aktivitete që ju interesojnë ku mund të gjeni njerëz interesantë.

Bëni lëvizjen e parë – Pasi të ndiheni gati për të bërë miq të rinj, mund të hidheni në ring. Përdorni këto truke psikologjike që ndihmojnë në komunikimin dhe ndërtimin e marrëdhënieve të mira.

Ai që gjykon, humbet – Ndonjëherë mund të keni paragjykime se kush dhe cilët duhet të jenë miqtë tuaj të rinj. Megjithatë, njerëzit që nuk duket se kanë asgjë të përbashkët me ju në fillim mund të rezultojnë të jenë njerëzit më interesantë që do të takoni ndonjëherë në jetën tuaj. Jepuni atyre një shans.

Tregoni interes – Mos harroni se të gjithë jemi diva. Mësoni të dëgjoni përpara se të flisni – njerëzit e tjerë duan të marrin vëmendjen dhe të dëgjohen po aq sa ju. Tregoni se jeni të interesuar t’i njihni.

Kaloni kohë së bashku – Një miqësi e re krijohet duke ndarë kohën. Darkat, festat, kinematë dhe vende të tjera ku mund të kaloni mirë janë zgjidhja më e mirë.

Mbani kontakte – Ndonjëherë është e vështirë të qëndrojmë në kontakt me miqtë tanë. Megjithatë, kjo është mënyra e vetme për të ruajtur një miqësi. Përdorni mediet që preferoni (Internet, telefon, etj.) për të parë se çfarë po ndodh në jetën e tyre.

Bëhu një mik i mirë – Ndihmoni dhe mbështesni miqtë tuaj dhe bëjini të ditur se mund të mbështeten tek ju.

Gjestet thonë shumë – Të lësh përshtypjen e parë të duhur është gjysma e suksesit në tërheqjen e njerëzve të rinj, dhe një përshtypje e tillë varet shumë nga gjestet tuaja. Për shembull, duke marrë një pozicion modest, por ftues ndërsa jeni ulur pranë dikujt, do t’i tregoni se jeni të interesuar të flisni me të, duke i bërë ata menjëherë si ju. Mos harroni: gjuha e trupit është po aq e rëndësishme sa fjalët.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit