18 C
New York
Sunday, June 16, 2024

Buy now

Si të ndaloni së ngrëni gjatë natës?

- Advertisement -

Nëse e gjeni veten duke ngrënë shpesh sasi të mëdha ushqimi gjatë natës, kjo mund të jetë një shenjë e të ngrënit të çrregullt.

Ndonjëherë, disa ndryshime të thjeshta mund të bëjnë një ndryshim të madh në zakonin tuaj të ngrënies së ushqimit gjatë natës.

Health.com ka renditur disa këshilla që mund t’iu ndihmojnë.

Ndryshoni rutinën tuaj të natës

Ndryshimi i rutinës suaj të natës mund të ndihmojë në reduktimin e ngrënies së ushqimit gjatë natës. Për shembull, nëse keni tendencë të hani akullore ndërsa shikoni TV çdo natë, ndërroni këtë praktikë me një aktivitet tjetër. Ju mund të lexoni një libër në shtrat ndërsa pini çaj ose të bëni një video 15-minutëshe relaksuese joga në internet.

Hani rregullisht

Sigurohuni që të hani gjatë gjithë ditës, bazuar në kohën kur jeni të uritur dhe të ngopur, për të ndihmuar në reduktimin e ngrënies së ushqimit gjatë natës, shkruan Health.com, përcjell Klankosova.tv

Flini shumë

Një gjumë i fortë gjatë natës mund të jetë i dobishëm për të reduktuar ushqimin e natës. Provoni të fikni pajisjet tuaja elektronike, të vishni disa pizhame të rehatshme dhe të relaksoheni në shtrat për t’u përgatitur për gjumë të mirë dhe cilësor.

Mbani një ditar ushqimor

Ditarët e ushqimit ndihmojnë në detajimin e asaj që hani dhe pini çdo ditë dhe gjatë natës.

Planifikoni paraprakisht ushqimin tuaj

Planifikoni paraprakisht se çfarë do të rrëmbeni nëse mendoni ose e dini se do të hani vonë.

Qëndroni konsistent

Për të përcaktuar se çfarë funksionon më mirë për ju kërkon pak provë dhe gabim. Zakonet, veçanërisht ato që përfshijnë ushqimin, mund të jenë të vështira për t’u thyer. Jini të durueshëm dhe dijeni se mund të duhet pak kohë për të zhvilluar një plan ose rutinë që ju ndihmon të reduktoni konsumimin e ushqimeve gjatë natës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit