4 C
New York
Sunday, February 25, 2024

Buy now

Si spiunoi ish-diplomati amerikan për regjimin e Kastros

Historia e një prej infiltrimeve më afatgjata nga një agjent i huaj në qeverinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka marrë vëmendjen e mediave të huaja.” Deklarata e Departamentit të Drejtësisë e udhëhequr nga Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland, nuk lë vend për dyshime në lidhje me rëndësinë e aktakuzës kundër Victor Manuel Rocha.

Ish-ambasadori amerikan, 73 vjeç, shef i zyrës në Bolivi nga viti 2000 deri në 2002 dhe anëtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare nga viti 1994 deri në 1995, thuhet se ka vepruar në hije për mbi 40 vjet, me urdhër të Kubës: Dekada, në të cilat ai dyshohet se ka shfrytëzuar pozicionin e tij për të marrë informacion të klasifikuar dhe për të ndikuar në politikën e jashtme të Uashingtonit.

Arrestimi i Rocha-s të premten e kaluar erdhi në fund të hetimeve të kryera nga FBI gjatë dy viteve të fundit përmes përdorimit të një agjenti të Byrosë, i cili u paraqit si anëtar i inteligjencës kubaneze. Nuk dihet se si ka mundur që ish-ambasadori të ulte gardën pa kryer kontrolle për identitetin e 007 fals që ka takuar në tre raste.

Rocha deklaroi se kishte marrë urdhra nga Kuba për të bërë një “jetë normale”, i përcaktoi Shtetet e Bashkuara si “armik”, vlerësoi “komandantin” Fidel Castro dhe iu referua bashkëpunëtorëve të tij në ishull duke i quajtur “compañeros” .

Për ta bërë mbulimin e tij më të besueshëm, gjatë viteve ish-diplomati ka mbështetur publikisht idetë politike konservatore dhe ka mbështetur Donald Trump . “Krijova imazhin e një personi të krahut të djathtë”, pranoi ai në një nga bisedat e regjistruara nga agjenti i fshehtë i FBI. “Ai e meritonte një Oscar, por do të ketë një vend në burg”, komenton John Feeley, ish-ambasador i SHBA në Panama, që e njeh Rocha.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit