11.4 C
New York
Sunday, April 14, 2024

Buy now

Si funksionojnë pompat e derivateve?

- Advertisement -

Është një veprim që pothuajse të gjithë shoferët e bëjnë disa herë, por a keni menduar ndonjëherë se si funksionojnë pompat e derivateve?

Ja një udhëzues i thjeshtë se si benzina dhe nafta kalojnë nga rezervuarët nëntokësore në veturën tuaj.

Nën oborrin e pothuajse çdo pompe ka një numër tankesh të mëdhenj, ku secili ruan lëndë djegëse të ndryshme, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Këta rezervuarë mbushen nga kamionët e mëdhenj të derivateve, të cilët transportojnë lëndët nga terminale ose rafineri.

Rezervuarët janë të pajisur me një pompë e cila e dërgon karburantin në shpërndarës, prej ku shoferët e mbushin veturën e tyre.

Pasi automjeti juaj të mbushet me sasinë e dëshiruar të karburantit, ju paguani dhe niseni për në destinacionin tuaj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit