11.4 C
New York
Saturday, April 13, 2024

Buy now

Si duhet hapur dera e veturës bashkëkohore nëse bateria është zbrazur plotësisht?

- Advertisement -

Hapja e derës me qelës më nuk është në “modë”, pasi për më shumë se 20 vite kjo bëhet përmes teledirigjimit.

Përveç kësaj, në shumë vetura bashkëkohore dyert hapen pa intervenimin e shoferit – e gjitha çfarë duhet të bëni është që me “çelësin” në xhep që e keni, t’i afroheni veturës dhe dera në mënyrë automatike do të hapet, transmeton Telegrafi.

E si duhet hapur dera e veturës që bateria është zbrazur, e pronari i saj nuk ka një qelës klasik?

Në shikim të parë krijohet përshtypja se nuk ka ndonjë zgjedhje, kjo për shkak të se në kartelën me teledirigjim të veturës është i fshehur çipi që e hap derën në raste urgjente.

Sensori i fshehur në afërsi të vrimës ku futet çelësi shërben për hapjen e veturës edhe nëse bateria është e zbrazët – e tëra çfarë nevojitet është të afroni kartelën dhe dera do të hapet.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit