19.2 C
New York
Thursday, April 25, 2024

Buy now

Shtatë nëndetëse të NATO-s marrin pjesë në stërvitjen komplekse në Mesdhe

- Advertisement -

Shtatë nëndetëse të NATO-s po marrin pjesë në stërvitjen më të madhe dhe më komplekse nënujore të organizatës në Mesdhe.

Anijet nga Greqia, Franca, Italia, Spanja, Turqia dhe ShBA-ja mbërritën sot në brigjet e Siçilisë për të kryer stërvitjen Dynamic Manta 24, shkruan CNN.

Asetet detare u gjuajtën me radhë dhe u gjuajtën në koordinim të ngushtë me mjetet ajrore dhe sipërfaqësore, për të trajnuar dhe përmirësuar aftësitë në këtë lloj të veçantë lufte, thanë zyrtarët.

Si stërvitja më e avancuar e NATO-s për luftën kundër nëndetëseve (ASW), ajo përgatit ekuipazhet për t’iu përgjigjur dhe përshtatur çdo lloj kërcënimi nën sipërfaqen e detit.

Marina italiane po pret stërvitjen, duke ofruar mbështetje logjistike nga baza detare Augusta, porti i Katanias dhe baza ajrore Sigonella.

“Anijet e NATO-s në Mesdheun Lindor monitorojnë në mënyrë rutinore aktivitetin detar rus, duke përfshirë nëndetëset”, tha Alper Vural, nënkomandant i nëndetëses turke.

“Aleatët kanë vendosur gjithashtu të rrisin forcat detare të NATO-s me më shumë anije. Kjo është e rëndësishme për trajnimin dhe ndërgjegjësimin e situatës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit