25.7 C
New York
Friday, July 19, 2024

Buy now

Shiten në ankand armët me të cilat Napoleoni synonte të vriste veten

- Advertisement -

Dy armë që Napoleon Bonaparte dikur synonte të përdorte për të vrarë veten, janë shitur në ankand në Francë për 1.69 milionë euro (1.8 milionë dollarë), sipas një deklarate.

Megjithatë, qeveria ka ndaluar eksportin e tyre, në mënyrë që ato të mbeten në vend si thesare kombëtare.

Identiteti i blerësit në ankandin në Fontainebleau në jug të Parisit të objekteve nuk u bë i ditur, por çmimi përfundimtar i shitjes, duke përfshirë tarifat, ishte mbi vlerësimet prej 1.2 milion € – 1.5 milion €.

Krahët e dekoruar, të zbukuruar me ar dhe argjend, mbajnë imazhin e gdhendur të Napoleonit në shkëlqimin e plotë perandorak, sipas Guardian.

Thuhet se ato thuajse janë përdorur për t’i dhënë fund jetës së sundimtarit francez në 1814, kur ai u detyrua të abdikonte pasi forcat e huaja mundën ushtrinë e tij dhe pushtuan Parisin.

Napoleoni mori helm në vend të tij, por e volli dhe mbijetoi, më vonë ia dha pistoletat kalorësit të tij për ta falënderuar për besnikërinë e tij.

Pas abdikimit të tij, Napoleoni shkoi në mërgim në ishullin Elba, në brigjet e Italisë. Së shpejti ai do të bënte një kthim dramatik në Francë, vetëm që karriera e tij të përfundonte përgjithmonë kur u mund nga britanikët në Betejën e Waterloo në 1815, duke vdekur në mërgim në ishullin e Shën Helena gjashtë vjet më vonë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit