11.4 C
New York
Sunday, April 14, 2024

Buy now

Shenjat se jeni duke përjetuar shumë stres

- Advertisement -

Jam mirë’ ju thoni, edhe pse flini shumë pak, keni shumë gjëra për të bërë që nuk përfundojnë asnjëherë, dhe keni një monolog në trurin tuaj se si bota juaj është duke u ‘djegur.’

Si shoqëri, ne nuk jemi shumë të mirë për të ditur se kur niveli i stresit na ka kaluar në pikën ku nuk është i pranueshëm për trupin tonë.

Ne mendojmë se përderisa jemi në gjendje të zgjohemi, të shkojmë në punë, dhe të i mbajmë detyrat e përditshme, atëherë jemi mirë.

Epo, ja që jo çdo herë jemi. Prandaj, është mirë që të jeni në gjendje t’i kuptoni shenjat dhe të dini se kur jeni në stres dhe ndonjëherë edhe e teproni me nivelin e stresit.

Tre shenjat më të zakonshme të stresit janë; ju dekocentroheni shumë lehtë, keni më shpesh dhe më shumë të ftohtë, dhe ndjeheni të lodhur pa marr parasysh se sa shumë fleni.

Po ashtu shenja të tjera janë edhe; mendoni gjëra negative, depresion dhe ankth, nuk flini, keni luhatje në disponim. Irritoheni lehtë, leni më pak vetëbesim dhe motivim etj.

Shenjat e stresit paraqiten po ashtu edhe fizikisht në këto mënyra: akne dhe dhembje, tension në muskuj, shtoni dhe humbni peshë, marramendje, panik, alergji, kapsllëk apo edhe diarre, humbje të libidos. Si dhe shenjat të tjera paraqiten edhe në sjelljet tuaja: nuk bënë kohë për qejf dhe relaks, punoni kohë të gjata, ndryshim në pamje, standart i dobët në punë dhe menaxhment etj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit