0.8 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Shenjat që trupi juaj po ju jep alarme të rëndësishme

Ndonëse mund të mos jenë të gjitha shkak për shqetësim, mirëpo disa shenja të zakonta që trupi ynë na jep, duhet të jenë një paralajmërim për probleme që shpesh injorohen.

Kur shëndeti ynë është në rrezik, është gjithmonë më mirë të jemi të sigurt. Pra, është një ide e mrekullueshme të caktoni një takim me një mjek kur vërejmë këto simptoma.

Zbokth dhe rënie e flokëve

Zbokthi dhe rënia e flokëve mund të jetë shenjë e mungesës së vitaminave dhe lëndëve ushqyese të rëndësishme. Nivelet e ulëta të zinkut, vitaminave B2, B3, B6 dhe B7, si dhe hekuri, mund të jenë shkaku i këtij problemi të përditshëm.

Duart dhe gishtat me rrudha

Zhvillimi i rrudhave në trupin tonë është një shenjë normale dhe e shëndetshme e plakjes. Por kur duart tona fillojnë të duken më të rrudhura dhe humbasin elasticitetin më shpejt se pjesët e tjera të trupit, mund të jetë trupi juaj që ju dërgon një paralajmërim. Rrudhat në gishtat tuaj pa asnjë ekspozim ndaj ujit mund të nënkuptojnë dehidrim, qarkullim jo të mirë të gjakut ose problem me tiroiden tuaj.

 Njolla të bardha në gjuhë

Një gjuhë e shëndetshme zakonisht ka një ngjyrë rozë. Nëse vëreni se shfaqen njolla të bardha në gjuhën tuaj, kjo mund të jetë një shenjë e mëllenjës së gojës, e cila është shumë e zakonshme tek njerëzit që kanë diabet. Njollat ​​mund të jenë gjithashtu një shenjë e kujdesit joadekuat oral.

Skuqje të lëkurës

Zakonisht, skuqja dhe kruarja e lëkurës është një shenjë ekzeme, por ndonjëherë skuqjet, së bashku me temperaturën, mund të shkaktohen edhe nga infeksionet ose prekja e bimëve të caktuara. Edhe nëse nuk duken shumë serioze, njollat ​​mund të infektohen, prandaj rekomandohet që ato të kontrollohen nga një profesionist mjekësor, shkruan BrightSide.

 Kaviljet e ënjtura

Këmbët e fryrë janë një shenjë e zakonshme e shtatzënisë, por nëse nuk jeni në pritje të një fëmije, ato mund të nënkuptojnë qarkullim të keq të gjakut, probleme me zemrën ose gjëndra tiroide joaktive. Një shkak më pak serioz i kësaj simptome është ngrënia e tepërt e kripës, e cila mund të çojë në mbajtjen e ujit.

Sytë e thatë

Kjo mund të çojë në një ndjesi djegieje, inflamacion dhe dëmtim të syve. Tharja mund të shkaktohet nga plakja ose medikamente të caktuara, por mund të jetë gjithashtu një shenjë e sindromës Sjogren. Sëmundja e Sjogrenit shpesh shoqërohet me gojë të thatë dhe është një çrregullim i sistemit imunitar.

Fryrje

Disa fryrje të vogla pas një vakti zakonisht nuk janë shkak për shqetësim, por mund të jenë gjithashtu një shenjë e ndjeshmërisë ndaj ushqimit. Ngrënia e ushqimeve ndaj të cilave jeni alergjik (edhe nëse nuk e dini) shkakton lëshimin e shumë gazrave në stomak. Ushqimet më të zakonshme që e shkaktojnë këtë janë gruri dhe gluteni.

 Mavijosje të pashpjegueshme

Nëse gjeni gjithmonë mavijosje nuk mbani mend se keni trokitur në ndonjë gjë, mund të jetë një ide e mirë t’i drejtoheni mjekut tuaj. Mavijosje e rastësishme dhe e lehtë mund të nënkuptojë një mungesë të thjeshtë vitamine, por mund të jetë gjithashtu një shenjë e diçkaje më serioze, si një sëmundje e koagulimit të gjakut.

Etja e vazhdueshme

Të mbash trupin të hidratuar dhe të pish shumë ujë është gjithmonë e rëndësishme, por gjithmonë të ndihesh i etur është një simptomë tipike e prediabetit. Simptoma të tjera të zakonshme janë lodhja dhe urinimi i shpeshtë, që është pasojë e etjes së vazhdueshme.

Dridhje të rastësishme të muskujve

Dridhja e muskujve mund të ketë shumë shkaqe, duke përfshirë aktivitetin fizik, stresin, dehidratimin dhe mungesën e gjumit të mjaftueshëm. Në raste më serioze, mund të nënkuptojë një çrregullim neurologjik ose sëmundje të veshkave.

Gërhitja

Ndonëse është e bezdisshme për partnerin tuaj, gërhitja është shpesh e padëmshme për trupin tuaj. Më rrallë, mund të jetë një shenjë e OSA (apnea obstruktive e gjumit). Të kesh OSA ka nevojë për kujdes mjekësor dhe mjeku mund t’ju përshkruajë një pajisje mjekësore që ju ndihmon të flini dhe të merrni frymë më mirë gjatë natës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit