25.5 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Shefi i OKB-së i bën thirrje Izraelit dhe Hamasit: Ndaloni gjakderdhjen!

- Advertisement -

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres i bëri thirrje Izraelit dhe Hamasit të arrijnë një marrëveshje paqeje dhe të “ndalojnë gjakderdhjen” në Rripin e Gazës.

Ai u tha gazetarëve në Këshillin e Sigurimit të OKB-së të martën se tani nevojitet një armëpushim dhe një marrëveshje pengjesh dhe se Izraeli duhet të ndalojë çdo përshkallëzim në Rafah. “Do të ishte tragjike nëse javë të tëra aktiviteti intensiv diplomatik për paqen në Gaza nuk do të jepte armëpushim. Asnjë lirim të pengjeve dhe një ofensivë shkatërruese në Rafah,” tha Guterres.

Guterres i kërkoi Izraelit dhe Hamasit që “të kursejnë asnjë përpjekje për të siguruar një marrëveshje tani” në një përpjekje për të “ndaluar gjakderdhjen”.

Ndër të tjera Guterres theksoi se ishte “i shqetësuar dhe i shqetësuar” nga aktiviteti i ripërtërirë ushtarak i Izraelit në Rafah dhe bëri thirrje që të dy kalimet Rafah dhe Kerem Shalom të rihapen për të lejuar hyrjen e ndihmave në Gaza.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit