16 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

ShBA: Izraeli nuk ka një plan të besueshëm për të mbrojtur civilët në Rafah

- Advertisement -

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken të dielën tha se Izraelit i mungon një “plan i besueshëm” për të mbrojtur rreth 1.4 milionë civilë palestinezë në Rafah dhe paralajmëroi se një sulm izraelit mund të krijojë një kryengritje duke mos vrarë të gjithë luftëtarët e Hamasit në qytetin jugor të Gazës.

Ai tha se luftëtarët e Hamasit po kthehen në zonat veriore të Gazës që Izraeli pretendonte se i kishte pastruar dhe një sulm në Rafah “rrezikon t’u bëjë dëm të tmerrshëm civilëve” pa i dhënë fund pranisë së Hamasit atje.

Operacioni tokësor i planifikuar në Rafah ka shkaktuar trazuar marrëdhëniet midis Izraelit dhe SHBA, aleatit të tij kryesor ndër breza.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit