10.5 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

ShBA akuzon 7 shtetas kinezë: Realizuan sulme kibernetike kundër Kongresit dhe Shtëpisë së Bardhë

- Advertisement -

SHBA akuzon shtatë shtetas kinezë për sulme kibernetike ndaj anëtarëve të Kongresit, zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë si edhe kandidatë apo kompani amerikane.

Për shkak të këtyre sulmeve miliona llogari online të amerikanëve u bllokuan, ndërsa komploti i shtetasve kinezë synonte zyrtarët amerikanë, bëri të ditur Departamenti i Drejtësisë dhe FBI.

Londra gjithashtu ka akuzuar hapur Kinën se qëndron pas sulmit të vazhdueshëm kibernetik kundër arkivave të Komisionit Zgjedhor Britanik, i cili filloi në gusht 2021.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit