26.7 C
New York
Friday, June 14, 2024

Buy now

Shaban Shala në vitin 1998: Lufta e UÇK-së nuk është duke u pasqyruar drejt

- Advertisement -

Gazetari Petrit Musolli me rastin e 10-vjetorit të ndarjes nga jeta të gjeneralmajorit Shaban Shala, ka publikuar një intervistë të realizuar më të në vitin 1998.

Në këtë intervistë për “Botën e re” Shala kishte folur për luftën e UÇK-së dhe pasqyrimin e saj në mediat e atëhershme

Shala kishte thënë se “lufta e popullit shqiptar, e organizuar nga UÇK-ja, nuk është duke pasqyruar drejt.

“Unë nuk çuditëm se pse lufta që bënë UÇK-ja e pengon një gazetar serb apo rus. Por çuditëm dhe habitëm kur shoh penën shqiptare duke bërë zik-zake në gazetat tona, duke e informuar opinionin për pjesën ose pjesëzat e luftës sonë që janë të dorës së tretë ose katërt, e jo atë që është qenësore dhe parësore, se UÇK-në e lindën  dhe tërësisht e përkrahën  pjesa dërmuese e popullit”, kishte thënë Shala.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=451324976629518&id=100052560587546

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit