2.7 C
New York
Thursday, February 22, 2024

Buy now

Serbia zvogëlon buxhetin për Luginën e Preshevës, Mustafi kërkon fond të posaçëm nga Shqipëria

Qeveria e Serbisë ka reduktuar me mbi 1 milion dinarë buxhetin për Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës për 2024.

Ish-kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Serbi, Ragmi Mustafi tha për Euronews Albania se shqiptarët në Serbi janë të diskriminuar.

Ai i bëri thirrje Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, që ashtu siç është e shkruar në Kushtetutë, të kujdeset për shqiptarët jashtë trojeve duke krijuar një fond të posaçëm për shqiptarët e Luginës.

“Ministria e Punëve të Jashtme duhet të përkujdeset, në bazë të kushtetutës, dhe të përmbushë nevojat për t’u kujdesur për shqiptarët jashtë trojeve, në veçanti ata të Preshevës, që janë të diskriminuar. Shqipëria duhet të krijojë fondin e nevojshëm, siç ka krijuar Kosova për të ndihmuar shqiptarët e Luginës së Preshevës”, tha Mustafi.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit