22.4 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Seks në pleqëri! Të moshuarit preferojnë të jenë seksualisht aktivë, ja çfarë tregoi studimi i fundit

- Advertisement -

Të moshuarit nuk planifikojnë që vitet e tyre të avancuara t’i ngadalësojnë ata në dhomën e gjumit. Një total prej 53 për qind e mbi 75 vjeç thanë se donin të qëndronin seksualisht aktivë ndërsa rriteshin.

Ata të moshës 66 deri në 74 vjeç kishin dëshira të ngjashme, me 51 për qind që donin të vazhdonin aktivitetet dashurore ndërsa plaken. Kjo u rrit në 62 për qind në mesin e moshës 55 deri në 65 vjeç. Dhe larg nga të menduarit se ishte një temë e denjë për t’u shqetësuar, gati dy të tretat e Gjeneralit Z (61 për qind) këmbëngulën se do të vazhdonin të bënin dashuri në vitet e tyre më të vjetra.

Gjetjet bazohen në një sondazh me mbi 1000 të rritur të të gjitha moshave nga Home Instead, një ofrues kujdesi. Meshkujt ishin më të prirur për të qëndruar seksualisht aktivë ndërsa plaken, me 74 për qind që dëshironin ta bënin këtë, krahasuar me 49 për qind të grave.

Ndërsa seksi ishte në kartat, më pak të anketuar ishin të interesuar të takoheshin pasi rriteshin me më pak se gjysma e mbi 55-ve që deklaruan se ishin të interesuar të kërkonin dashuri nëse ishin beqarë.

Shumica në të gjitha grupmoshat, 60 për qind, thanë se besonin se të mbeteshin seksualisht aktivë do të ndihmonte në shëndetin e tyre mendor kur të rriteshin.

Perspektivat mbi seksin ishin vetëm një aspekt i “Indeksit të ri të plakjes”. Një sondazh tjetër tregoi se më shumë njerëz (44 përqind) ishin të shqetësuar për përfundimin në një shtëpi kujdesi krahasuar me vdekjen e partnerit (36 përqind). Dhe 80 për qind raportuan se nëse do të sëmureshin, atëherë do të preferonin të trajtoheshin në shtëpi.

Në përgjithësi, 52 përqind e të anketuarve thanë se nuk do t’i besonin sistemit aktual të kujdesit social për t’u kujdesur për ta ose për të dashurit e tyre./ DailyMail/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit