25.6 C
New York
Wednesday, October 4, 2023

Buy now

Scholz kundër një armëpushimi të shpejtë me çdo kusht në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz hodhi poshtë sot mundësinë e një armëpushimi të shpejtë në Ukrainë në dëm të nikoqirëve.

“Duhet të kemi kujdes nga armëpushimet e dukshme që sjellin paqen vetëm në emër. Paqe pa liri do të thotë nënshtrim, dhe paqe pa drejtësi unë e quaj diktim”, tha kancelari gjerman në konferencën e komunitetit katolik Shën Egidio në Berlin.

Ai tha se një armëpushim i detyruar nuk duhet të legjitimojë një “fushatë grabitjeje”.

“Thjesht pretendimi se ajo që kam marrë me dhunë është e imja përgjithmonë, nuk mund të jetë themeli i paqes”, tha Scholz.

Kancelari Scholz tha se Gjermania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën për t’u mbrojtur kundër “fantazive të pushtetit dhe historikisht të verbuar të zotërinjve të Kremlinit”.

Scholz tha se mbështetja konsiston në dërgimin e armëve dhe se është “korrekte në aspektin etik”.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit