17.5 C
New York
Sunday, June 16, 2024

Buy now

Scholz bën thirrje për thellim të bashkëpunimit ushtarak në Evropë

- Advertisement -

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se Evropa duhet të ketë bashkëpunim më të ngushtë ushtarak, duke shtuar se ai po ashtu mbështet armët parandaluese bërthamore të Francës, siç ka sugjeruar presidenti Emmanuel Macron, për t’iu përgjigjur atij që Scholz e quajti “imperializëm brutal” të Rusisë.

“Mirëpres faktin që presidenti francez ka theksuar se dimensionin evropian për forcat sulmuese bërthamore të Francës”, ka shkruar Scholz në një artikull të publikuar në “The Economist” më 23 maj.

“Përveç parandalimit bërthamor, ne duam të kemi edhe forca të forta konvencionale, mbrojtje ajrore dhe raketore si dhe aftësi kibernetike, hapësinore me një goditje precize”, ka thënë tutjeScholz.

“Evropianët munden dhe do të kontribuojnë më shumë për ndarjen e barrës transatlantike [brenda NATO-s]”, ka shtuar ai.

Scholz po ashtu ka shtuar se Bashkimi Evropian nuk do të ketë armët e veta bërthamore.

“Nuk ka asnjë qëllim për të vënë në dyshim parandalimin bërthamor të Francës”, ka theksuar kancelari gjerman.

Muajin e kaluar, Macron ka thënë se armët bërthamore të Francës duhet të jenë pjesë e debatit evropian për mbrojtje.

Para kësaj, Macron bëri thirrje për mbrojtje më të fuqishme dhe më të integruar të mbrojtjes evropiane, derisa ai paraqiti vizionin e tij të një Bashkimi Evropian më të fuqishëm në skenën evropiane, duke thënë se “Evropa mund të vdesë”./Radio Evropa e Lirë

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit