12.4 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

“Save the Children”: Mbi 3000 fëmijë të vrarë në Gaza në tre javë

“Save the Children” po bën thirrje për një armëpushim pas vrasjeve të raportuara të mbi 3200 fëmijëve në Gaza nga ushtria izraelite në mes të operacioneve të saj të zgjeruara ushtarake javët e fundit.

“Fëmijët përbëjnë më shumë se 40% të 7703 njerëzve të vrarë në Gaza, dhe më shumë se një e treta e të gjitha viktimave në territorin e pushtuar palestinez dhe në Izrael. Me 1000 fëmijë të tjerë të raportuar të zhdukur në Gaza të supozuar të varrosur nën rrënoja, numri i të vdekurve ka të ngjarë shumë më i lartë.” – ka thënë organizata globale humanitare.

Organizata vuri në dukje se numri i fëmijëve të raportuar të vrarë në Gaza në tre javët e fundit ka tejkaluar numrin e fëmijëve të vrarë në zonat e konfliktit në botë që nga viti 2019.

Drejtori i “Save the Children”, Jason Lee bëri thirrje për një armëpushim, duke thënë se “Vdekja e një fëmije është shumë, por këto janë shkelje të rënda të përmasave epike. Armëpushimi është mënyra e vetme për të garantuar sigurinë e tyre. Komuniteti ndërkombëtar duhet t’i vendosë njerëzit përpara politikës – çdo ditë e kaluar duke debatuar po lë fëmijë të vrarë dhe të plagosur. Fëmijët duhet të mbrohen në çdo kohë, veçanërisht kur ata kërkojnë siguri në shkolla dhe spitale.”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit